W niedzielę 7 lipca br. w amfiteatrze Parku Oruńskiego odbył się festyn z okazji 101 rocznicy ustanowienia „Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości”. Wydarzenie, na które składały się rozliczne atrakcje dla dzieci i dorosłych zwieńczone kolejnym już koncertem z cyklu „Oruńskie Koncerty Kameralne” pt. „Pod niebem Paryża i słońcem Toscani” przygotowały sąsiadujące z parkiem Spółdzielnie Mieszkaniowe tj. SM Południe, SM Orunia i Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Partnerami spółdzielni w organizacji festynu było Miasto Gdańsk – Gdański Archipelag Kultury i Pomorski Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni.
Dla uczestniczących w festynie mieszkańców spółdzielczych osiedli a szczególnie dzieci przygotowano m.in. takie atrakcje jak kreatywne warsztaty artystyczne, warsztaty teatrologii, stoiska z atrakcjami dla dzieci i malowanie twarzy a także dmuchany plac zabaw. Dla młodych uczestników festynu i z dużym ich zaangażowaniem odbył się spektakl Teatru „Wędrowny Włóczykij” pt. „Waśnie i Baśnie”.
Szczególnym punktem tej części festynu było wręczanie przez Wiceprezydentów Gdańska Emilię Lodzińską i Piotra Grzelaka – przy udziale Prezesów Spółdzielni Mieszkaniowych; nagród i wyróżnień laureatom zorganizowanego w czerwcu konkursu plastycznego o tematyce ekologicznej, w którym uczestniczyło ponad 140 młodych artystów z „Oruńskich” szkół i przedszkoli.
Po wręczeniu nagród pokazy artystyczne dla widzów zapewnili młodzi artyści na co dzień ćwiczący w Klubie Osiedlowym „KOS”. Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze adeptki sztuki baletu ze Szkoły Tańca „Monza Dance Studio” kierowanej przez balerinę Panią Monikę Zaniewicz wywołując swym pokazem wiele wzruszeń nagrodzonych gromkimi brawami. Następnie uwagę widzów przykuły popisy młodych adeptów sztuki akrobacji ze Szkoły „Aerial Dance S & Silk-Studio tańca w powietrzu i szpagatu” kierowani przez Panią Sofię Diduk. Popisy podwieszonych pod stropem amfiteatru „ORANA” artystów wzbudzały aplauz i zachwyt widzów, którzy brawami nagradzali każdy wytęp młodych akrobatek.
Po przerwie technicznej rozpoczął się z niecierpliwością oczekiwany przez widzów, zapowiadany wcześniej punkt programu wydarzenia tj. kolejny koncert z cyklu Oruńskie Koncerty Kameralne zatytułowany „Pod niebem Paryża i słońcem Toscani”. Jak co roku koncert przygotowała i poprowadziła niezawodna i ulubiona przez widzów dyrektor artystyczna Pani Profesor dr hab. Monika Fedyk – Klimaszewska. Przez prawie dwie godziny znakomici artyści Trójmiejskich i krajowych scen operowych i muzycznych uwodzili publiczność swoimi występami. Doskonale wybrany repertuar znakomicie wpisał się w klimat oruńskiego amfiteatru i słonecznego letniego popołudnia wywołując u uczestników koncertu liczne zachwyty brawurowo wykonywanymi ariami i piosenkami jakie zaprezentowali artyści.
Gromkie oklaski i kwiaty wręczone artystom na zakończenie tej muzycznej przygody były najlepszym potwierdzeniem zadowolenia widzów.